Bochum, 26.05.2023

Mit einem Koffer voller Hoffnungen brachen sie in eine neue Welt auf, nahmen Trennung und Sehnsucht in Kauf und veränderten damit nicht nur ihre persönliche Geschichte, sondern gestalteten auch die einer Gesellschaft mit. Trotz aller Enttäuschungen, trotz Entwurzelung, Zerrissenheit, Ablehnung und Wehmut wurden sie mit ihrem Schweiß, ihrer Schaffenskraft und ihren Erfolgen zu Held/innen des Neuen, zu Held/innen einer Geschichte, die nächste Generationen erzählt werden. Sie haben Deutschlands Schicksal verändert und Deutschlands Träume bereichert.
Die Autor/innen Esra Canpalat , Tamer Düzyol , Yasemin Bertel tragen ihre Geschichten und Gedichte vor. Aras Abdo auf Saz und Ibrahim Nergiz auf Gitarre begleiten die Lesung mit türkischer und kurdischer Musik.


Mit freundlicher Unterstützung vom Dünya Verlag/Köln. 

*          *          *

Bavul dolusu umutlarla ayrılığı ve hasreti yüklenerek yepyeni bir dünyaya yola çıkanlar, yalnız kendi bireysel tarihlerinin değil, toplumsal tarihin de özneleri olmuşlardır. Onlar yaşadıkları tüm hayal kırıklıklarına, travmalara ve hüzünlere karşın alın teriyle, ürettikleriyle, başardıklarıyla yeninin ve gelecek kuşaklara övgüyle anlatılacak bir hikâyenin kahramanlarıdırlar. Onlar, Almanya'nın kaderini değiştirdiler ve hayallerini zenginleştirdiler.
Onlar, çok kültürlü ve bu anlamda rengârenk bir Almanya'nın kurulmasına katkılarıyla tarihteki yerlerini şimdiden almışlardır. Geleceğin Almanya'sının onlarla birlikte ve daha da güzel olacağı artık tartışılmaz bir gerçeğe dönüşmüştür.
Etkinliğimizde yazarlar Esra Canpalat, Tamer Düzyol ve Yasemin Bertel hikâyelerini ve şiirlerini bizlerle paylaşacaklar. Aras Abdo (Saz) ve İbrahim Nergiz (Gitar) onlara Türkçe ve Kürtçe eserlerle eşlik edecekler.


Kitabı yayımlayan DÜNYA VERLAG da etkinliğimizi desteklemektedir.

Reihe : „Diversität / Çesitlilik / Cihêrengî geht auf die Bühne!“ gefördert durch die LAG Soziokultur NRW mit Mitteln des Ministeriums für Kultur und Wissenschaft des Landes NRW.  

*          *          *

Veranstalter/Düzenleyen :
Bahnhof Langendreer Bochum Kulturzentrum  

Wegbeschreibung/Yol Tarifi
   Wallbaumweg 108
   44894 Bochum
   Raum: Studio 108
   Einlasszeit: 18:30